SRC Belgesi Nedir?

SRC Belgesi Nedir?
18.08.2020
26

Ehliyet olmasına rağmen ticari araçları kullanabilmek için gereken belgeye SRC belgesi denir. Belgesi olanlar ticari araçları kullanabilir ve bunun için ceza alma riski yaşamazlar. Hava, deniz ya da kara araçlarında ticari tüm araçları kullanmak için alınan belge için öncelikle belli bir eğitim süreci vardır. Ticari olarak karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapanların SRC belgesi ile Psikoteknik belgesi alması zorunludur, belge yetkili eğitim kurumlarından alınır.

Farklı Türleri Ve Çeşitleri Vardır

SRC belgelerinin farklı türleri ve çeşitleri vardır .Uluslararası yolcu taşımacılığı için SRC1, şehirlerarası yolcu taşımacılığı için SRC2, uluslararası eşya ve yük taşımacılığı için SRC3 ve şehirlerarası eşya ve yük taşımacılığı için SRC4 belgesi ve tehlikeli mal ve madde taşımacılığı için ise SRC5 zorunludur. Ancak SRC1 belgesi alanlar SRC2 belgesini de almış sayılırlar ayrıca SRC3 belgesi alanlarda SRC4 belgesi almış kabul edilirler. 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet alanların Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınava girmesine ya da herhangi bir kursa gitmesine gerek kalmaksızın belge alması söz konusudur.

Sınavda En Az 70 Puan Gerekli

25.02.2003 tarihinden sonra sürücü belgesi alanlar gerekli eğitimleri

tamamlayıp gireceği sınavda en az 70 puan almalıdır. Uygulama sınavında da başarılı olmalı ve kart ücretini yatırmalıdır. 25.02.2003 öncesi B sınıfı ehliyet sahibi olanlar Src2 ile Src4 belgesini sınavsız alabilirler. 25.02.2003 tarihi öncesinde C ve D sınıfı ehliyeti olanlar ise Src2, Src3 ve Src4 belgelerini sınavsız alabilirler .

Ziyaretçi Yorumları (1)

    Whatsapp
    Yılmaz SRC Kursu
    Yılmaz SRC Kursu
    Merhaba ?
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?