SRC 3 Belgesi

SRC 3 Belgesi
18.08.2020
61

Uluslararası eşya ve yük taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu Src 3 belgesi mesleki yeterlilik belgesidir. Belge için gerekli olan eğitimin süresi 41 saattir. Belgeyi uluslararası ya da ülke içinde eşya ya da yük ve kargo taşıyan sürücüler, kamyon, tır, kamyonet, pikap, panelvan ya da çekici kullananlar alabilirler.

Şehirlerarası Yük Ve Eşya Taşımacılığında Gereklidir

Mesleki yeterlilik belgesi almak için 19 yaşından gün almak ve 66 yaşından gün almamak gereklidir. Src 3 belgesi alanların aynı zamanda src 4 belgesi sahibi olduğu da kabul edilir yani hem uluslararası yük ve eşya taşımacılığında hem de şehirlerarası yük ve eşya taşımacılığında bu belge kullanılır.

Mesleki Yeterlilik Eğitimi 41 Saattir

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler nüfus cüzdan fotokopileri ile birlikte diploma fotokopisi ve var olan ehliyetlerinin fotokopilerini; adli sicil kayıtlarını ve biyometrik fotoğraflarını hazırladıkları eğitim başvuru formu ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen; eğitim kurumuna başvuruda bulunmaları gereklidir. 41 saatlik mesleki yeterlilik eğitimi sonunda SRC 3 belgesi almak için sınava giriş hakkı elde edilir.Sınavda sürücülerin 4 kez hakkı vardır şayet bu dört hak sonunda sürücü başarısız olursa yeniden eğitim almak zorundadır. Yazılı sınavda verilen 40 sorunun 28’ini doğru cevaplayan sürücüler belgeyi almak için uygulama sınavı hakkı elde ederler.

Yetki Belgesi Olmayan Kurum Eğitimi Geçersizdir

Uygulama sınavının da başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla birlikte sürücüler 10 gün içinde Src 3 belgesi alma hakkına sahip olurlar. Eğitim alınan kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir, yetki belgesi sahibi olmayan bir kurumdan alınan eğitim geçerli değildir ve bu eğitim sonunda sınava girme hakkına sahip olunamaz. Src 3 belgesi için sınav muafiyeti sadece 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış sürücüler için geçerlidir.

Src 3 Belgesi Alamayan Sürücüler

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen sürücüler için karayolları yönetmeliğine göre aranan şartlar arasında bazı cezalar ve suçları işlememiş ; bu suçlardan dolayı yargılanmamış ve hüküm giymemiş olması aranmaktadır. Bu suçların başında kaçakçılık suçları yer alır.Sürücüler hiçbir şekilde insan kaçakçılığı, gümrük kaçakçılığı ya da silah kaçakçılığı suçlarını işlememeli ya da bulaşmamalı ayrıca terör ve uyuşturucu suçları da aynı kapsam içinde değerlendirilir. Bu suçla yargılanan sürücüler hiçbir şekilde Src 3 belgesi alamazlar.

Sektörün Düzenli İşleyişini Sağlar

Muafiyet kapsamında olan sürücüler mesleki yeterlilik belgelerini sürücüler e-devlet kapısı üzerinden alabilirler. Mesleki yeterlilik belgesi için ödenmesi gereken kurs ücreti bulunulan ile göre değişir. E-devlet üzerinden alınacak belgeler için herhangi bir eğitim bedeli olmamak ile birlikte bankaya yatırılması gereken belge bedeli vardır. Mesleki yeterlilik belgesi için Milli Eğitim Bakanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile her ay sınav yapar.Bu sınavlar iki yöntem ile aynı gün ve aynı mekanda yapılır, sınavların açıklanma süresi 10 günü aşmaz. Mesleki yeterlilik belgesi sektörün düzenli işleyişi ve istihdam açısından çok önemlidir. Belge sahibi sürücülerin istihdamında iş olanakları her geçen yıl daha da artmaktadır. Sürücüler lojistik, kargo ve yolcu taşıması yapan şirketlerde istihdam edilirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yılmaz SRC Kursu
Yılmaz SRC Kursu
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?