SRC 2 Belgesi

SRC 2 Belgesi
18.08.2020
48

Ülke sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin aldığı mesleki yeterlilik belgesi Src 2 belgesi olarak adlandırılır, il içinde ya da şehirler arasında yolcu ve personel taşımacılığı yapanlar, öğrenci servisleri, ticari taksiler, dolmuşlar yani her türlü yolcu taşıyan sürücülerin alması zorunlu olduğu bir belgedir. Karayolu taşıma yönetmeliğine göre belirlenen şartlara uyan tüm sürücülerin bu belgeyi alması zorunludur ancak kullanacağı araca uygun olan ehliyetini 25 Şubat 2003 tarihinden önce alan şoförler mesleki yeterlilik belgesi almak için eğitim almaya ve sınava girmeye zorunlu değildir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunludur

Ticari araç kullanan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olmak zorundadır. Src 2 belgesi  sürücünün şehirlerarası yolcu taşımacılığında yeterli olduğunu ortaya koyan bir belgedir. 4925 sayılı karayolları taşıma yönetmeliği kapsamında mesleki yeterlilik belgesi alabilen sürücüler için aranan şartlar;

  • Kullanılacak araca uygun ehliyet sahibi olmak
  • Mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak
  • Otobüs kullanacakların 26 yaşından büyük olması
  • Sürücülerin 66 yaşından küçük olmaları
  • Hem bedensel hem de psikoteknik açıdan sağlık sorunu olmamak
  • Her beş yıl ara ile bu raporları ilgili sağlık kuruluşundan almak
  • Tehlikeli madde taşıyan sürücülerin mevzuat tarafından belirlenen eğitimi almaları
  • İnsan, gümrük ve silah kaçakçılığı, terör ile uyuşturucu suçlarından hüküm giymiş olmamak şeklinde belirlenmiştir.
SRC 2 Belgesi

Src 2 Belgesi İle Uluslararası Taşımacılık Yapılamaz

Src 2 belgesi sahibi şoförler yurt içinde tüm yolcu taşıma araçlarını kullanma haklarına sahip olurlar, bu hak sadece yurt içi için geçerlidir bu belge ile uluslararası taşımacılık yapılamaz. Belge sahibi olmak isteyen sürücüler için iki farklı yöntem vardır ilki sınavla belgeyi almak diğeri muaf tutularak belge sahibi olmak. Muaf olarak belge almak için 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış B, C, D ve E sınıfı ehliyetin olması ilk şarttır.

Sınavdan Muaflık Şartı

Bu şart karşılanıyorsa bir dilekçe ile belge talebinde bulunulur ya da e-devlet üzerinden belge alınır ancak bazı durumlarda e-devlet kapısı kullanımında sorun yaşanır bu durumda emniyet müdürlüğünden sistem aktivasyonu gerçekleştirilebilir. Sınavdan muaflık şartı taşımayan sürücülerin mesleki yeterlilik belgesi alması için sınavlara girmesi karayolları yönetmeliğine göre zorunludur. Sınavda kursiyerler 40 soruyu cevaplandırmak ile yükümlüdür ve 40 sorudan en az 28 tanesi doğru cevaplandırılmalıdır.

Eğitim Sonucunda Sınava Girme Hakkı Vardır

Sınav öncesi ayrıca sürücülerin yaklaşık 36 saatlik bir eğitim alması şartı da mevcuttur ancak eğitim sonucunda sınava girme hakkı vardır. Sürücüler yazılı sınavda başarılı olduktan sonra teorik sınavı takip eden uygulama sınavında da ancak başarılı sonuç alan kursiyerler Src 2 belgesi almaya hak kazanırlar. Karayolları kurallarının düzenlenmesi ve taşımacılık sektörünün belli kurallar içinde ülke standartlarında gerçekleştirilmesi için SRC belgeleri kanuni yükümlülüktür.

İstihdam Olanakları Her Zaman Daha Fazladır

Src belgesi alan sürücülerin istihdam olanakları her zaman daha fazladır çünkü lojistik ve yolcu taşımacılığı yapan ulusal ya da uluslararası tüm firmalar src belgesi bulunan sürücüler ile çalışmaya mecburdur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yılmaz SRC Kursu
Yılmaz SRC Kursu
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?