fbpx
tr

ÜDY Belgesi Nedir

ÜDY Belgesi Nedir
  • Üst Düzey Yönetici Belgesi kelimelerinin kısaltmasıdır, üst düzey yöneticilerin mesleki yeterlilik belgesidir. Aynı şekilde ODY Belgesi de; Orta Düzey Yönetici Belgesi kelimelerinin kısaltması anlamına gelmekte, o da orta düzey yöneticilerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
  • ÜDY Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren bir gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde yöneten sorumlu yöneticilerinin (yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi, genel müdür gibi) alması gereken belgedir.
  • ÜDY belgesi alacak kişilerin en az ön lisans düzeyinde eğitim almış olması, ODY belgesi alacak kişilerin de en az ortaöğretim düzeyinde eğitim almış olması gerekir.
  • ÜDY Belgesi; üst düzey yönetici belgesinin kısaltmasıdır. Kara Yolu taşıma yönetmeliği kapsamında B1, C2, D1, L1, L2, M2, N2, P2, R1, R2 ve T1 yetki belgesi sahibi taşımacıların, en az birer adet üst düzey yönetici ve Üst Düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişileri istihdam etmeleri gerekir. Bu belge sahiplerinin ayrıcı birer adette orta düzey yönetici mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları ya da bu nitelikte bir kişiyi istihdam etmesi de gereklidir

ÜDY Belgesi Çeşitleri

  • ÜDY türü Mesleki Yeterlilik Belgelerinin 4 çeşidi bulunmaktadır, bunlar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
Whatsapp
Yılmaz SRC Kursu
Yılmaz SRC Kursu
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?