SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Nasıl Alınır?
18.08.2020
39

Şehirlerarası ya da uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapılabilmesi için ehliyet dışında alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesi nasıl alınır? SRC belgesi ehliyeti olan sürücülerin alabildiği belgedir ve çeşitli türleri vardır. Uluslararası yolcu taşımada gerekli olan belge türü Src1 belgesidir. Belgeyi almak için öncelikle şoförün 26 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Ancak minibüs şoförlerinin 19 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. 32 saatlik bir eğitim sonrasında girilen sınavda 70 puan ve üzeri alan sürücüler mesleki yeterlilik belgesi alabilirler. Ancak şoförlerin aynı zamanda psiko teknik belgesi de alması zorunludur.

Psiko Teknik Belgesi De Gereklidir

Şehirlerarası yolcu taşıyan dolmuş, taksi, otobüs hatta okul ve personel servis şoförleri tarafından alınmak zorunda olan mesleki yeterlilik belgesi ise Src 2 belgesidir. SRC belgesi nasıl alınır? Src 1 belgesi ile aynı şartlara sahip olan belgeyi Src 1 belgesi bulunanlar almak zorunda değildir. Tır, kamyon, kamyonet, pikap, çekici, panel van gibi araçları kullanarak uluslararası yük taşımacılığı yapan 19 yaşını dolduran şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi Src 3 belgesidir. Bu belgenin yanı sıra psiko teknik belgesi de gereklidir.

SRC Belgesi

Temel Eğitim Süresi 28 Saattir

Aynı araçları şehirlerarası kullanan şoförler ise Src 4 belgesi almalıdır. Belge 28 saatlik eğitim sonrasında girilen sınav sonucuna göre verilir. Tehlikeli mal ya da madde taşıyan şoförler ise Src 5 belgesi almak zorundadır. 19 saat temel eğitim, 13 saat tanker eğitimi alınır. Patlayıcı ya da radyoaktif madde taşıyacak şoförlere ise 8 saatlik eğitim verilir. Belge için 19 yaşını doldurmak gereklidir. SRC belgesi nasıl alınır? Src belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumu tarafından verilir, sürücüler öncelikle kuruma başvuruda bulunarak gerekli eğitimi alırlar.

Yaş Sınırlaması 19 İla 63 Yaş Aralığıdır

Başvuru için sürücülerin ehliyet ve en az ilkokul diplomasının bulunması gerekli bunların fotokopisi ve altı ayı geçmeyen fotoğrafları ile başvuruda bulunmaları şarttır. 63 yaşını dolduran sürücülerin hiçbir mesleki yeterlilik belgesini alması söz konusu değildir. Bu nedenle belge için gerekli olan yaş sınırlaması 19 ila 63 yaş aralığıdır. Belge türüne göre verilen eğitim sürecinin ardından sürücüler yılda ortalama 5 kez yapılan sınavlara katılırlar, uygulama ve teorik olarak yapılan sınavda 2 saat teorik sınav süresi sonunda geçmeye hak kazana sürücülere uygulama sınavı yapılır. Her iki sınavda aynı gün tamamlanır ve ortalama 10 gün sonunda sonuçlar netleşir.

Sınavsız Src Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavlarda başarılı olan sürücüler hak elde ettikleri belgelerini alırlar. Belgelerin ve eğitim sürecinin fiyatlandırmaları illere göre farklılık gösterir. Ödemelerin yapılması sonucunda belgeler alınır. SRC belgesi nasıl alınır? Sınavlı olduğu gibi sınavsızda mesleki yeterlilik belgesi alınır. Sınavsız yeterlilik belgesi almaya hakkı olan sürücüler 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış şoförlerdir. 65 yaşını aşmamış B sınıfı ehliyet sahipleri Src 2 ve Src 4 belgeleri alırken C ve D sınıfı ehliyet sahipleri Src 2, Src 3 ile Src 4 belgeleri alabilir.

E-Devlet İle SRC Belgesi Nasıl Alınır?

E sınıfı ehliyet sahibi şoförler ise Src 5 dışında ki tüm belgeler için müracaat edebilirler. SRC belgesi nasıl alınır? Sınavsız mesleki yeterlilik belgesi alma hakkı olanlar e-devlet kapısından belgelerini alabilirler. Ancak belgeyi almak için bankaya ödemesinin yapılmış olması gereklidir. E-devlet ile belge alırken oluşan herhangi bir sorun karşısında sürücüler Emniyet Müdürlüklerinden durum bildirerek sistem aktivasyonlarını tamamlamalı ancak Src 5 belgesinin sınavsız verilmesi söz konusu değildir.

Ziyaretçi Yorumları (1)

    Whatsapp
    Yılmaz SRC Kursu
    Yılmaz SRC Kursu
    Merhaba ?
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?