SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi
18.08.2020
51

Kara Yolu Taşıma Kanunu göre düzenlenen yönetmelikte tehlikeli olarak kabul edilen yükü taşımaları için yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekir. Bu yeterliliği sağlayacak olan belge SRC 5 belgesi olarak bilinir.

SRC 5 Belgesi
  • Belge tehlikeli madde taşıyan ticari araçlar için alınması zorunlu olan bir belgedir. Her türlü tehlikeli madde taşıyacak olan sürücünün mutlaka bu belgeye sahip olması gerekir. Tehlikeli Madde Taşımacılığını ifade eden bu belgeyi almak isteyenlerin SRC 3 ya da SRC 4 belgesine sahip olması gerekmektedir.
  • SRC 5 belgesi (ADR) olarakta bilinir. Bu belgenin sağladığı en önemli amaçlardan bir tanesi  çevreye verilen zararın en aza indirilmesidir.
  • Tehlikeli Madde Taşımacılığını ifade eden belgeyi almak isteyenlerin SRC3 ya da SRC4 belgesine sahip olması gerekmektedir.

Başvuru Aşamasında Hangi Belgeler İstenir? 

Yetkilerine Göre SRC Belgeleri alabilmek için kişilerin başvuru esnasında 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik ya da ehliyet fotokopisi, sabıka kaydı ve diploma fotokopisi talep edilmektedir. Kaydın oluşturulmasının sonrasında eğitim planı hakkında bilgilendirileceksiniz. Sunulan eğitim süreci sayesinde hizmet aşamasında edinilecek olan verimlilik bir kademe daha artış gösterecektir. Alınması zaruri olan bu taşımacılık mesleki yeterlilik belgesinden muaf tutulmak da mümkündür. Muaf olabilmek için kişilerin ehliyetlerini 2003 senesinin öncesinde almış olmaları gerekir. 2003 senesinden sonra sürücü ehliyeti alan kişilerin taşımacılık alanında hizmet vermeleri için muhakkak SRC belgelerini almaları gerekiyor.

SRC Belgesi İçin Sınavda En Az 70 Puan Gerekli

25.02.2003 tarihinden sonra sürücü belgesi alanlar gerekli eğitimleri tamamlayıp gireceği sınavda en az 70 puan almalıdır. Uygulama sınavında da başarılı olmalı ve kart ücretini yatırmalıdır. 25.02.2003 öncesi B sınıfı ehliyet sahibi olanlar Src2 ile Src4 belgesini sınavsız alabilirler. 25.02.2003 tarihi öncesinde C ve D sınıfı ehliyeti olanlar ise Src2, Src3 ve Src4 belgelerini sınavsız alabilirler.

SRC 5 Belgesi ve Mesleki Yeterliliğin Güvencesi

Mesleki yeterlilik alanında yetkinliği kanıtlanmış bir doküman oluşturulması ve kişilerin taşımacılık alanında daha profesyonel hizmet vermesi için geliştirilmiş bir uygulamadır. Şoförlerin alanında daha seçkin şekilde hizmet vermesi ve trafikte kişilerden doğacak olan sorunların giderilmesi için bu tür belgeler büyük önem arz etmektedir. Mesleki yeterliliğin ispat edilmesini sağlayan bu belgelerin eksik olması durumunda belirli hukuki yaptırımlar da uygulanacaktır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yılmaz SRC Kursu
Yılmaz SRC Kursu
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?